Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Polityka prywatności

Rozumiem

Masz pytania?

+48 533 633 680

(Pon-Pt 8:00-16:00)

Body Mass Index

Nie wiesz którą dietę wybrać?

Kalkulator BMI czyli Body Mass Index pozwala na szybkie i intuicyjne obliczenie wskaźnika masy ciała w oparciu o wagę i wzrost danej osoby. Dzięki temu możliwa jest ocena prawidłowej wagi ciała oraz ryzyka pojawienia się ewentualnych chorób spowodowanych niedowagą lub nadwagą. Poniżej dostępny jest kalkulator BMI, dzięki czemu z łatwością sprawdzisz swój wskaźnik masy ciała.

Twoje BMI to

Interpretacja BMI

ondergewicht Poniżej 16 Niedowaga
gezond gewicht Między 20 - 25 Prawidłowa waga
normaal - licht overgewicht Między 25 – 27 Nadwaga
normaal - overgewicht Między 27 -29 Otyłość I stopnia
overgewicht Powyżej 30 Otyłość II stopnia
ernstig overgewicht Powyżej 40 Otyłość III stopnia
BMI poniżej 16 (niedowaga)

Jeżeli Body Mass Index wynosi poniżej 16 jednostek, oznacza to niedowagę lub wychudzenie. Niewiele osób wie, że jest to stan groźny dla zdrowia człowieka, który dotyczy najczęściej kobiet. Warto w tym miejscu dodać, że wskaźnik ten jest poprawny dla osób dorosłych, a u dzieci prawidłowy współczynnik wagi dobiera się za pomocą specjalnej siatki centylowej. BMI na poziomie poniżej 16 jednostek jest odpowiedni tylko w przypadku sportowców i osób o atletycznych warunkach fizycznych. Trzeba również pamiętać, że jeśli zauważymy współczynnik BMI poniżej 16, warto monitorować swój stan zdrowia, a także skorzystać z konsultacji medycznej, aby wykluczyć występowanie problemów zdrowotnych w organizmie. Ważnym elementem jest również utrzymywanie stałej i zdrowej diety, która wpłynie na odpowiednią kondycję całego ciała, a także przełoży się na poprawę samopoczucia.

BMI między 20-25 (prawidłowa waga)

Współczynnik wagi na poziomie 20-25 jednostek w BMI oznacza prawidłową wagę człowieka. W praktyce nie trzeba martwić się o stan zdrowia lub ryzyko nadwagi. Warto jednak pamiętać, że BMI nie jest najbardziej precyzyjnym wskaźnikiem informującym o ilości tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka. Dodatkowo trzeba rozróżnić ocenę BMI w przypadku mężczyzn o niższym wzroście, a tych, którzy są wysocy lub mają sportową sylwetkę. Dlatego nawet jeśli jest się nieco powyżej skali, a cechujemy się atletycznymi warunkami fizycznymi, nie musimy się od razu martwić ryzykiem nadwagi. Jeżeli znajdujemy się na dolnej lub górnej granicy BMI, warto zwiększyć ilość aktywności fizycznej oraz treningów, a także dbać o odpowiednią i pełnowartościową dietę, która zapewni prawidłowe utrzymanie wagi i sylwetki.

BMI między 25-27 (nadwaga)

Kiedy w Body Mass Index pojawi się wynik między 25-27 oznacza to, że borykamy się z nadwagą. Jest to niepokojący stan, w którym trzeba zwracać szczególną uwagę na swoją wagę oraz parametry całego ciała. Wynika to z faktu, że wskaźnik ten jest bliski pierwszemu stanu otyłości, która uznawana jest już jako jedno ze schorzeń. Warto również pamiętać, że czasem możemy mieć bardziej atletyczną budowę ciała, przez co nasza masa jest większa, co z kolei może przyczyniać się do wyższej oceny w BMI. Dlatego jeśli zależy nam na utrzymaniu prawidłowego współczynnika BMI, warto od razu zwiększyć ilość uprawianego sportu, a także wdrożyć zdrową dietę o charakterze lekkostrawnym i odchudzającym. Warto pamiętać, że nie jest jeszcze za późno i można zapanować nad nadwagą oraz wrócić do prawidłowej wagi. To od naszej determinacji i motywacji zależy, co zrobimy z nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie.

BMI między 27-29 (otyłość I stopnia)

Wynik współczynnika BMI na poziomie 27-29 jednostek wskazuje na otyłość I stopnia. Jest to niebezpieczny stan dla naszego organizmu, w którym jesteśmy podatni na wiele schorzeń i problemów. Nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie może powodować takie dolegliwości jak cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, nowotwory, miażdżyca czy udar mózgu. Dlatego otyłość zaliczana jest przez dietetyków jako choroba przewlekła, która wymaga odpowiedniego leczenia. Ważne jest zatem, aby w przypadku otyłości I stopnia jak najszybciej udać się do lekarza, który zlokalizuje przyczynę problemu i znajdzie najzdrowsze i najbardziej efektywne rozwiązanie umożliwiające powrót do prawidłowej wagi. Konsultacja lekarska pozwoli opracować odpowiednią dietę i wskazania, których produktów spożywczych warto unikać. Dużą rolę pełni w tym przypadku nasza silna wola i motywacja do poprawy swojego stanu zdrowia. Kluczowe w walce z otyłością jest regularne uprawianie sportu i dbanie o zbilansowaną, odchudzającą i lekkostrawną dietę.

BMI powyżej 30 (otyłość II stopnia)

W momencie, w którym BMI wynosi ponad 30 jednostek, mamy do czynienia z otyłością drugiego stopnia, która nazywana jest inaczej kliniczną. Stan ten wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej w celu zlokalizowania ewentualnych schorzeń i przyczyn powstania otyłości. Dodatkowo problem ten generuje duże ryzyko powstania chorób nowotworowych, a także miażdżycy, nadciśnienia, zawałów, udarów oraz innych dolegliwości związanych z układem krwionośnym i oddechowym. Współczynnik BMI powyżej 30 wymaga leczenia, a stanu tego nie można bagatelizować. Choć wskaźnik nie jest idealnie precyzyjny, to otyłość II stopnia jest stanem poważnym, w którym trzeba podjąć konkretne i szybkie kroki. Warto zacząć od konsultacji medycznej, a także znacznego zintensyfikowania naszej aktywności fizycznej, a także wdrożyć odpowiednią dietę, która będzie wspierała spalanie tłuszczu i pomoże powrócić do prawidłowej wagi.

BMI powyżej 40 (otyłość III stopnia)

BMI powyżej 40 jednostek wskazuje na skrajną, poważną otyłość stając się jednocześnie ogromnym problemem natury zdrowotnej. Jest to stan, którego absolutnie nie można bagatelizować i wymaga wielopoziomowego, specjalistycznego leczenia. Wielu dietetyków i lekarzy potwierdza, że wynik ten jest stanem bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Zalecane jest zatem, aby w przypadku BMI powyżej 40 jednostek jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, który zdiagnozuje problem i przyczyny, wykona kompleksowe badania, a także skieruje daną osobę na dalsze leczenie. Choć taki wynik jest silnie alarmujący i trzeba wówczas podjąć szybkie i zdecydowane kroki, trzeba pamiętać, że otyłość jest chorobą, którą można wyleczyć i przezwyciężyć. Po szybkiej konsultacji medycznej, ustaleniu indywidualnego planu treningowego i dietetycznego, a także zmieniając swoje nawyki żywieniowe, można przywrócić ciału prawidłową wagę i atrakcyjny wygląd. Kluczowa staje się tutaj psychika oraz mentalność - to ona może w głównej mierze zadecydować o naszej motywacji i determinacji, aby zachować zdrową wagę ciała.

Złóż zamówienie w ciągu

godz.

min

sek

aby otrzymać dietę na środę!

Zamawiam